TÜRK-İŞ Genel Başkanı Atalay: Asgari ücrette vergiyi sabitlemek gerekiyor

Türkiye Emekçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari fiyattaki verginin düşürülmesinin olumlu olduğunu lakin yetmediğini belirterek, “Asgari fiyatta vergiyi sabitlemek gerekiyor” dedi.

TÜRK-İŞ’e bağlı sendikalar, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle Adana’daki Arif Nihat Asya Bayrak Parkı’nda düzenlenen mitingde buluştu. Ellerinde flamalar bulunan çok sayıda emekçi slogan attı. Hürmet duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan mitingde konuşan TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, Maraş merkezli sarsıntılardan etkilenen bölgede çalışmalar yürüttüklerini, paylaşmak, yardımlaşmak, acıları azaltmak için Adana’da olduklarını söyledi. Atalay, “Türk emekçisi depremzedelerle ekmeğini paylaşmaya devam, yaraları sarmaya devam ediyor” sözlerini kullandı.

‘İŞÇİ KÖKENLİ VEKİL SOKMAZSAK SIKINTIKLARI BÜYÜTMEYE DEVAM EDERLER’

Seçimlere ait konuşan Atalay, “Bütün partilerin milletvekili listesini inceledim. Siz de incelediniz. Biz bu ülkede emekçi, işsiz, emekli, küçük esnaf, bu ülkenin yüzde 70’iyiz. Meclise girecek 3 personel, esnaf, emekli yok. Ne konuşuyoruz biz artık? Tulum giymemişse, çiftçilik yapmamışsa, mecliste ne anlatacak? Tulum yoksa tulumun kaygısını anlatamaz. Yüzde 85 patron, öbür meslek guruplarını sayıp da bir haksızlık yapmayım diye söylemiyorum. Sermaye yüklü bir meclis. Dün de öyleydi, ondan önce öyleydi. Bunu değiştirmediğiniz surece bu sorunları çözemeyiz. Bugün bununla ilgili milletvekili olacak durumum yok. Patron olacak durumum yok. Türkiye’nin bütün alanlarından, bu meclise emekçi kökenli milletvekili sokmazsak sorunları büyütmeye devam ederler” diye konuştu.

‘TÜRKİYE’DEN YANA OLMAK ZORUNDAYIZ’

Kamu Toplu İş Kontratları Çerçeve Protokolü ile ilgili yarın görüşme yapılacağını söyleyen Ergün Atalay, şöyle konuştu:

​”Yarın görüşsünler. Tekliflerini bir getirsinler. Buradaki Kamu Koordinasyon Kurulu bir arada müzakere edelim. Şube liderlerimize soralım. Yakışan neyse, isteğimiz seçimden önce bitirmek ancak istediğimiz bir şey olmazsa bu sorunun içinde olmayız haberiniz olsun. TÜRK-İŞ, Türkiye’nin, mazlumun, haklının, çalışanın, işçinin yanında olmaya devam etmek mecburiyetinde. Türkiye yoksa TÜRK-İŞ de yok. A partisi de B partisi de yok. Onun için önceliğimiz Türkiye. İstediğiniz partiye oy verin lakin Türkiye’den yana olmak durumundayız.”

‘BAŞIMIZDA VERGİ DİYE BİR BELA VAR’

Asgari fiyattaki vergi konusuna da değinen Atalay, şöyle devam etti:

“Başımızda vergi diye bir bela var. Taban fiyattan vergiyi düşük aldın, hoş ancak bu yetmiyor. Bizim kardeşlerimiz, bu alanda bulunanlar ocak ayında aldığını aralık ayında almıyor. Minimum fiyatta vergiyi sabitlemek gerekiyor. Buradan bütün siyasi partilere sesleniyorum; bu sıkıntıyı bir an önce kim geliyorsa meclise, çözün. Çözmezseniz, çözene kadar bu sıkıntıyı ülke gündeminden çıkarmamaya devam ederiz.”

Atalay, Türkiye’de her gün 4 personelin iş kazasında hayatını kaybettiğini, bu sayının dünya ortalamasının çok üstünde olduğunu, çocuk emekçilerle ilgili de yasal düzenlemeye muhtaçlık olduğunu kelamlarına ekledi. Miting, konuşmaların akabinde son buldu. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir