Tansiyon düşmüyor: İsrail’de “sivil itaatsizlik günü” gösterileri

Hükümet, tartışmalı yargı düzenlemesini Meclis’ten geçirme noktasında adım adım ilerlerken, bunu “yargıya müdahale” olarak kıymetlendiren kümelerin ülke genelinde 10 haftayı geride bırakan hareketleri giderek artıyor. Göstericiler, daha evvel davetleri yapılan bugünkü hareket çerçevesinde; kümeler halinde, başta Tel Aviv olmak üzere ülke genelinde ana arterlerde ve kent meydanlarında İsrail bayrakları ile çeşitli afiş ve pankartlarla toplanmaya başladı.

Tel Aviv’deki göstericiler, “Demokrasi” sloganları atarak yürüyüş yaparken, Batı Kudüs’teki bir küme aksiyoncu, İsrail Yüksek Mahkemesinin önündeki “yürüyüş yolunu” pembe ve kırmızı şeritle boyadı. Küme ismine yapılan açıklamada, yolun boyanmasında kolay silinebilecek bir boya kullanıldığı, kamu malına ziyan verme gayesi taşınmadığı belirtilerek, “kırmızı ve pembe renkleri bir ortada kullanarak, bağımsız bir yargı ile söz özgürlüğü ve yaratıcılığın iç içe olduğunu vurguladık” denildi.

5 kişi gözaltına alındı

İsrail polisi, Yüksek Mahkeme’nin önündeki yolun boyanmasıyla ilgili 5 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

Hayfa Limanı’nın girişi kapatıldı

Ülke genelinde yayılan aksiyonlar, denizde de gerçekleştiriliyor. Hayfa kıyısında bir küme gösterici, yat ve teknelerle, buraya yanaşacak gemileri engellemek için limanın önünü kapattı. Lokal basında, aksiyonun İsrail Donanması’ndan emekli bir küme tarafından düzenlendiği ve “Bir diktatörlüğe hizmet etmeyeceğiz” yazılı pankart asıldığı fotoğraflar paylaşıldı.

Başka bir küme gösterici ise İsrail’in kıyı şeridi boyunca uzanan otoyola inerek, araç trafiğini engelledi. Tel Aviv Üniversitesinin girişine dikenli teller çeken bir küme öğrenci de “İfade özgürlüğü ve akademik hürriyeti korumak için bariyer” yazılı pankart açtı.

İsrail basınında, kıyı kentlerinde ve Tel Aviv’de birtakım ana arterlerin de göstericiler tarafından kapatıldığı fotoğraflar yer aldı.

Ultra Ortodoks mahallesinin girişi kapatıldı

Yerel basındaki öbür bir haberde de yaklaşık 200 İsrailli yedek askerin, başşehir Tel Aviv’de Ultra Ortodoks (Haredi) Musevilerin yaşadığı Beni Barak Mahallesi’nin girişini kapattığı belirtildi. Habere nazaran göstericiler, zarurî askerliğin bayan ve erkekler için 3 yıl yapıldığı İsrail’de, Ultra Ortodoksların askerlik hizmetinden muaf olmasına reaksiyon olarak, sembolik bir “askere alım” noktası kurdu ve “Orduya gidin” sloganları attı.

Başta Tel Aviv, Hayfa, Batı Kudüs ve Netanya üzere büyük kentler olmak üzere, ülke çapında onlarca noktada gün uzunluğu şovlar gerçekleştirileceği açıklandı.

İsrail’deki tartışmalı yargı düzenlemesi

Adalet Bakanı Yariv Levin, 5 Ocak’ta Yüksek Mahkemenin yetkilerini sınırlandıran, yargının, hakimlerin seçimi üzerindeki tesirini azaltan bir “yargı reformu” planladıklarını duyurmuştu.

Netanyahu başbakanlığındaki koalisyon hükümetinin, yargının birtakım yetkilerini Meclise devretmeye yönelik atakları, Yüksek Mahkeme başta olmak üzere hükümet ile İsrail yargı düzeneği ortasında tansiyona yol açmıştı.

Ülkedeki en yüksek yargı mercii olarak vazife yapan İsrail Yüksek Mahkemesi, Meclisin çıkardığı kanunları, anayasa taslağı olarak kabul edilen “temel yasalara” karşıtlık gerekçesiyle bozma yetkisine sahip.

Netanyahu hükümeti, açıkladığı yargı düzenlemesinde, Yüksek Mahkemenin, Meclisin çıkardığı kanunları bozma yetkisinin büyük ölçüde elinden alınacağını belirtmişti.

Hükümetin yargının yetkilerini kısıtlayan ve iktidarın yargı atamalarında kelam sahibi olmasını öngören yargı düzenlemesi, İsrail içinde ve memleketler arası alanda yargının yetkilerini kısıtladığı gerekçesiyle ağır halde eleştirilmişti.

İsrail’de Netanyahu hükümetinin yargı düzenlemesine karşı kitlesel protestolar, haftalardır devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Isaac Herzog’un, taraflara “iç savaş” uyarısı yaparak sunduğu alternatif tasarı da iktidar tarafından reddedilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir