Seyhan Soylu, Tuğçe Kazaz’a karşı harekete geçti: ‘LGBT bireylere yönelik ayrımcılık ve nefret suçu işlenmiştir’

İstanbul Saraçhane’de 150’den fazla sivil toplum kuruluşunun iştirakiyle “Büyük Aile Buluşması” ismi altında LGBTİ+ zıddı bir aktiflik yapıldı. Aktifliğe Tuğçe Kazaz da katıldı. Eline mikrofonu alan Kazaz, burada yaptığı konuşmada “dünyanın ahir bir vakitten geçtiğini” öne sürerek “Allah yeryüzünde bir duruma müdahale ettiyse bu kesinlikle bir mükafat içindir. Allah, neden Lut kavmini yok etti? Zira jenerasyonun devamlılığının biteceğini bildiği için. Allah bize ‘LGBT’li bireyleri siz cezalandırın’ demedi. Allah ‘Bunu bildirim edin, uyarın, kınayın’ dedi” tabirlerini kullandı.

Al Sana Haber programının imalcisi ve moderatörü Seyhan Soylu, bugünkü yayında ‘Hayatımdan endişeliyim’ diyerek Tuğçe Kazaz’a, LGBT bireyleri için kullandığı kelamlar ve yaptığı paylaşımlar nedeniyle halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği, nefret ve ayrımcılık kabahatlerine taban hazırladığı gerekçesiyle dava açtığını ve uzaklaştırma kararı aldırdığını söyledi. 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ na verilen dilekçede şu sözler kullanıldı:

“Şüphelinin 18 Eylül 2022 tarihinde İstanbul Saraçhanede “Büyük Aile Buluşması ” ismi altında düzenlenen LGBT karşıtı mitingteki sözleri, devamında 23 Eylül 2022’de LGBTQ tersi gösteri/ yürüyüş düzenleyeceğine dair çektiği görüntüler ve toplumsal medya paylaşımları nedeniyle toplum nazarında son derece hassasiyet arz eden LGBT’li bireylere yönelik ön yargı artmış ve infial boyutunda reaksiyon meydana geldiği üzere; bireylere yönelen açık ve yakın bir tehlikeye sebep olmuştur. Kamu barışı bu surette zedelenmiş olup, LGBT bireylere yönelik ayrımcılık ve nefret cürmü işlenmiştir. Kuşkulu hakkında soruşturma yürütülmesini ve kamu davası açılmasını hürmetlerimizle vekaleten arz ve talep etmekteyiz.”

“BİR ANDA ‘AHLAK BEKÇİSİ’ OLDU”

Seyhan Soylu yayında yaptığı açıklamada “Tuğçe Kazaz 3 sefer din değiştirmiş, her türlü marjinalliği yaşamış, daha evvel Kenan Doğulu ile birlikteliğinde ‘Aramızda 10 cm fark var’ diyerek uzvunu ima etmiş biri, bir anda HÜDA PAR ile bir ortaya geliyor. Olacak iş mi? Ben HÜDA PAR’ a bir şey söylemiyorum. HÜDA PAR’ IN üyeleri, oy verenleri kendi ideolojileri, kendi üslubunda, kendi ömür biçiminde hareket eden beşerler. Bu çeşit hususlarda hassasiyeti yüksekler fakat orada ne diyorlar? “Biz LGBT’yi, STK manasında popülasyon yapıp da topluma enjekte etmelerine karşıyız. Yoksa insanların cinsel tercihleri kendilerini alakadar eder. Lakin orada Tuğçe, nasıl bir histe. Sanki kendisi LGBT’ li birinden red mi yedi? Ben mesela onun yüzünden hayatımdan kaygılıyım. Başıma bir şey gelirse diye. Bütün LGBT’liler Tuğçe Kazaz hakkında kabahat duyurusunda bulunmalı. Öncelikle Tuğçe Kazaz’ı adam yerine koyup, haydi bizler magazinciyiz, onun telaffuzlarını alıp haber yapıyoruz. Kullanıldıklarını hiç mi hissetmiyorlar. Bu bayan röportajlarında lezbiyenliği, cinsiyetsizliği savunan, söylediği her şey de muhalif, iktidar partisiyle bazen yan yana geliyor, sonra eleştiriyor. Sonra bir anda ahlak bekçisi oluyor.  Tuğçe Kazaz aslında siyasi erkanda kendine bir yer arıyor. Ararken de iktidara yahut muhalefete sinyal veriyor” kelamlarına yer verdi.     

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir