Özel okulların ücretsiz kontenjanlarına merkezi yerleştirme

ANKARA (İGFA) – Millî Eğitim Bakanlığınca şehit, gazi yakını ile muhafaza altındaki çocukların yasal hakları gereği özel okullara fiyatsız erişimini kolaylaştırmak hedefiyle merkezi yerleştirme süreçleri, gelecek eğitim öğretim yılından itibaren başlatılacak. Bu kapsamdaki binlerce fiyatsız kontenjan için takvim ilan edilecek ve müracaatlar, yaz devrinde dijital sistem üzerinden alınacak.

Resmî Gazete’de 16 Şubat’ta yayımlanan “Millî Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile özel okul ve kurumlarla ilgili pek çok yeni düzenleme yürürlüğe girdi.

Bu kararlar ortasında özel okulların fiyatsız okutması gereken öğrencilerin yerleştirme süreçlerinin merkezi yapılmasına ait yeni düzenleme bulunuyor. Hangi öğrencilerin fiyatsız okutulacağı ise Özel Öğretim Kurumları Kanunu’nda yer alıyor. Kanun’un 13. hususunda, özel okullardaki tüm öğrencilerin yüzde 3’ü oranında fiyatsız okutulması gereken öğrenciler, şehit ve gazi çocukları ile haklarında korunma, bakım yahut barınma kararı verilen çocuklar olarak sıralanıyor.

Söz konusu yönetmelik değişikliğiyle özel okulların fiyatsız kontenjanlardan yararlanabilecek kanun kapsamına giren öğrencilerin, özel okul kayıtlarını kolaylaştırılması amaçlanıyor.

Bu kapsamda artık bu öğrenciler, özel okula devam etmek istediklerinde tercihlerine nazaran merkezî olarak yerleştirilecekler.

EŞİTLİK HÂLİNDE PUANI YÜKSEK ÖĞRENCİYE ÖNCELİK VERİLECEK

Yerleştirme süreci, tercihlere nazaran yapılacak. Yerleştirmede öncelik sırasının nasıl belirleneceği, yönetmelik ekinde yer alan “Özel Öğretim Kurumlarında Fiyatsız Okuyacak Öğrenci Müracaatları Kıymetlendirme Formu” ile belirlendi. Buna nazaran, özel okullarda fiyatsız okutulacak bu öğrenciler için “ailenin geliri”, “okuyan kardeş”, “engellilik” üzere konular ile “spor ve bilim” alanlarında yapılan yarışlarda elde edilen dereceler” üzere kriterler dikkate alınarak belirli bir puanlama yapılacak. Eşitlik hâlinde puanı yüksek olan öğrenciler öncelikle yerleştirilecek.

Dijital ortamda müracaatların alınması için hazırlıklar devam ediyor.

Başvurular için takvim ilan edilecek.

Müracaatlar valiliklerce pahalandırılacak, puan durumu ve tercihler dikkate alınarak okullara yerleştirme yapılacak.

Yerleştirme hakkı kazanan öğrenciler, özel okullarla görüşerek mukavelelerini fiyatsız imzalayacak ve kaydını yaptıracak. Ülke genelindeki özel okulların binlerce fiyatsız kontenjanı için tercihlerin yaz periyodunda alınması hedefleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir