FBI’dan Biden’ı akalama çabası: Yasa dışı para alışverişi yaptığı iddiasına ilişkin belgeyi Kongre’ye vermedi

FBI, Biden’ın “yasa dışı para alışverişi” yaptığı tezine ait belgeyi Kongre’ye vermedi.

Temsilciler Meclisi Nezaret ve Hesap Verebilirlik Komitesi Başkanı James Comer, yaptığı yazılı açıklamada, FBI’ın bugün, Biden’ın lider yardımcısı olduğu devirde, yabancı asıllı birinin de dahil olduğu para alışverişi yaparak “bir rüşvet planına karıştığını” gösterdiğini argüman ettikleri zımnî belgeyi Komite’ye sunmayacağını bildirdiğini kaydetti.

FBI’ın bu kararının “kabul edilemez” olduğunu tabir eden Comer, FBI Yöneticisi Christopher Wray’i “Kongre’nin yasal buyruğuna uymamaktan” sorumlu tutacaklarını belirtti.

Comer, açıklamasında, “Amerikalılar gerçeği hak ediyor ve Nezaret Komitesi de bu ülkenin en önemli kolluk kuvvetlerinden şeffaflık talep etmeye devam edecek.” sözüne yerdi. Comer ayrıyeten, hususla ilgili yarın Wray’le telefonda görüşeceğini aktardı.

FBI Yöneticisi Wray cezai yaptırımlara maruz kalabilir

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy, söz konusu belgeyi Kongre’ye sunmazsa FBI Yöneticisi Christopher Wray’i “Kongreye itaatsizlikten” sorumlu tutacağını söylemişti.

Wray, bu durumda Kongre tarafından kimi cezai yaptırımlara maruz kalabilir.

Milletvekilleri Comer ve Chuck Grassley, mayıs ayı başında FBI ile Adalet Bakanlığına mektup göndererek, Biden’ın lider yardımcısı olduğu periyotta, siyaset kararları için “yabancı asıllı birinin de yer aldığı yasa dışı para alışverişinde” bulunduğuna ait ayrıntıları içerdiğini sav ettikleri belgeyi istemişti.

FBI’ın Kongre İşleri Ofisi Müdür Yardımcısı Christopher Dunham, 11 Mayıs’ta Comer’e gönderdiği mektupta, “FBI’ın isimli soruşturmalara ziyan verebilecek ve şahısların mahremiyeti yahut prestijini haksız yere zedeleyecek, kamuoyunda yanlış izlenimler yaratabilecek bilgileri ifşa etmekten kaçınmasının kritik kıymete sahip olduğunu” belirterek, bu bahiste bilgi paylaşmayı reddetmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir