Elektrikte tasarruf formülü

MİTHAT YURDAKUL/ANKARA- Elektriği daha az tüketmek için aydınlatmada ampul seçiminden, elektrikli soba ve klima kullanımına kadar pek çok usul bulunuyor.

Aydınlatma için harcanan güç ölçüsü kullanılan ampul ve lamba çeşitlerine nazaran değişiyor. 15 watt’lık güç tasarruflu bir lamba, 60 watt’lık olağan ampulden yüzde 75 daha az elektrik harcarken, floresan lambalar, halojen ve olağan lambalara nazaran daha ekonomik. Isınma için elektrikli soba kullanılacaksa, sıcaklığı aşikâr bir dereceye sabitleyen termostatlı sobalar, yüksek sıcaklıkta kendini kapatan elektrikli ısıtıcılar ve muhtaçlığa nazaran ayarlanabilen kademe ayarlı sobalar öne çıkıyor.

Klimayla ısınma

Tasarruf özelliği yüksek, A güç sınıfı klimalar da elektriğin ısınmada kullanımında değerli bir alternatif oluşturuyor. Isıtma için klima kullanılacaksa; klimayı meskende bulunulmadığında kapanacak biçimde programlamak, 10 yıldan eski klimaları yenileriyle değiştirmek, klimaların hava filtrelerini periyodik olarak temizlemek, aygıtın nem ayarını yapmak, klimayı perde vb. eşyalarla kapatmamak, kimi klima tasarrufu teklifleri ortasında yer alıyor.

Ayarlı aydınlatma

Dekoratif aydınlatmayı asgariye indirmek, kullanılmayan odaların ışığını kapatmak, bilhassa geceleri ışık denetimli lambaları tercih etmek, muhakkak aralıklarla ampulleri temizlemek; bina girişi, apartman koridoru üzere alanlarda daima aydınlatma yerine sensörlü ışıklandırmaları seçmek de düşük elektrik tüketiminde tesirli oluyor. 

Fırın kapağına dikkat

Kullanılmayan aygıtları prizde bırakmamak, çamaşır ve bulaşık makinelerini ekonomik modda kullanmak, fırın kapağını sık sık açmamak, buzdolabını direkt güneş ışığına maruz bırakmamak, hava akımını engelleyecek biçimde çok doldurmamak da alınabilecek tedbirler ortasında.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir