Diyarbakır’da 43 yıllık cezaevi sağlam çıktı, 20 yıllık cezaevi tahliye edildi

Kahramanmaraş merkezli sarsıntıdan etkilenen vilayetlerden Diyarbakır’da en çok hasarlı binaların bulunduğu Bağlar ilçesinde ziyan görmeyen yapılardan biri de E Tipi Cezaevi oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 9 Temmuz 2021’de kente yaptığı ziyarette, “Geçmişte uzunca bir devir ismi zulümle, azapla, insanlık dışı muameleyle anılan Diyarbakır Cezaevi’ni yakında boşaltıyor, kültür merkezi olarak hizmete sunuyoruz” kelamlarının akabinde cezaevinin müzeye dönüştürülmesi için harekete geçildi. 270 tutuklu ve 170 işçi, kentteki öbür cezaevine nakledildi. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da cezaevinin kapısına kilit vurarak anahtarını Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a verdi. Geçen yıl 27 Ekim’de de cezaevinin etrafına terör olaylarına karşı kurulan 2 metre genişliğinde ve 3 metre yüksekliğinde her biri 7 tonluk beton bloklar da kaldırıldı.

Hasar görmedi

‘Anı ve Etnografya Müzesi’ olarak hizmet verecek olan cezaevi, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nce Diyarbakır Müze Müdürlüğü’ne devredildi. İçindeki birtakım yapıların yıkımı için heyet kararı çıkarılırken, kimilerinin da güçlendirilmesi yapılacak. 5 bloktan oluşan, toplam parsel alanı 49 bin 204 metrekare, kapalı alanı da 16 bin 462 metrekareden oluşan yapının çalışmaların akabinde iki giriş kapısı olacak.

Deprem nedeniyle çalışmaların durduğu E Tipi Cezaevi’nde Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü takımlarınca yapılan incelemelerde yapıların hasar görmediği tespit edildi. E Tipi Cezaevi’nin etrafındaki binalardan kimilerinin ise yıkıldığı kimilerinin ise ağır hasarlı olduğu bildirildi.

20 yıllık cezaevi, yerde sıvılaşma nedeniyle boşaltıldı

Kayapınar ilçesinde üretimine 1995 yılında başlanan ve 2003 yılında açılan D Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde de gruplar inceleme yaptı. Yapı denetim takımları, kimi noktalarda hasar tespit etti. Takımlar, temelindeki su nedeniyle yerde sıvılaşma olduğu gerekçesiyle cezaevinin boşaltılmasına kararı verdi. Bunun üzerine 300 tutuklu ve hükümlü 6 Mart’ta öteki vilayetler nakledildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir