Bursa’nın ulaşım filosuna iki ‘elektrikli otobüs’

BURSA (İGFA) – Bursa’da ulaşım probleminin tahlili için raylı sistem, yeni yollar, köprü ve kavşak yatırımlarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, öbür taraftan kentte toplu ulaşım kültürünün yaygınlaşmasına yönelik çalışmaları da hayata geçiriyor.

Trafiğe kayıtlı aracın 1 milyonu aştığı ve araç sayısının da her yıl 30-40 bin arttığı Bursa’da, her gün toplu taşıma araçlarında 1 milyondan fazla insan taşınıyor. Türkiye’nin en genç otobüs filosuna sahip Bursa’da ‘elektrikli otobüs’ dönüşümünü başlatan Büyükşehir Belediyesi, yüzde yüz yerli üretim olan iki elektrikli otobüsü Karsan Fabrikası’ndaki merasimle bünyesine kattı.

Tören öncesinde Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, beraberindeki Bursa Milletvekili Mustafa Varank, AK Parti Vilayet Lideri Davut Gürkan, Karsan CEO’su Okan Baş, AK Parti Nilüfer Belediyesi Lider adayı Celil Çolak, Karsan yöneticileri ve siyasi parti temsilcileriyle birlikte fabrika çalışanlarıyla biraraya gelerek sohbet etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, birçok yeni seyahate başladıkları üzere bu sefer de Bursa’da elektrikli otobüs seyahate başladıklarını söyledi.

Hem Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hem de özel dal bünyesinde elektrikli ve hibrit araçlarla alakalı dönüşümü adım adım ilerleteceklerini belirten Lider Aktaş, Karsan firmasına da bu başlangıcın da güzel olmasını diledi.

“KARSAN İLE BU DÖNÜŞÜMÜ SAĞLAYACAĞIZ”

Birilerinin hala ‘TOGG niye Bursa’da?’ diye sorguladığı yerli ve ulusal gururumuz TOGG arabalarının Bursa’da üretilmesinden gurur duyduklarını anlatan Lider Aktaş, “Otomobilin Türkiye’deki anavatanı olan Bursa’nın TOGG için tercih edilmesinde bir sebep vardı. Otomotiv yan sanayi konusunda önemli altyapı var. Üç değerli araba markası bu kentte. Bu kültür giderek süratle artıyor. Elektrikli taşıma araçları da giderek artıyor. Yeni devirde 500 tane elektrikli otobüsü bünyemize katma maksadımız var. Vazifeye başladığımızda 1087 olan araç sayımız, bugün 2575’e ulaştı. Yüzde 150’lik bir büyüme kelam konusu. Bu iki otobüsle sürecin başlangıcını yaptık. Bursa’nın markası olan Karsan ile bu dönüşümü sağlayacağız. Karsan e-ata modeli, 18 metre uzunluğunda ve 27 oturan yolcu, 43 ayakta yolcu kapasitesine sahip. Yüzde yüz yerli üretime sahip araçlar, 4 saat şarj müddetiyle 350 km yol yapabiliyor. Çevreci özelliğiyle karbon salınımı yapmayan araçlarımızda yolcular için 8 adet usb şarj soketi de bulunuyor. 24 milyon maliyetle de bu araçların sahibi olduk. Yeni periyotta emeklilere Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak da dayanak vereceğiz. Ramazan ve Kurban bayramlarında 1.500 TL’lik kart yüklemesiyle alışveriş imkânı sunacağız. Tüm toplumsal tesislerimizden ve su faturalarında olduğu üzere tüm ulaşım araçlarında yüz 25 indirimli ulaşım imkânını sağlayacağız. Allah kazasız belasız sürüşler nasip eylesin” diye konuştu.

Bursa Milletvekili Mustafa Varank ise, gelecek jenerasyonlara pak bir dünya bırakmak zorunda olduklarını belirterek, “Bunun yolu da karbon salınımını azaltmaktan geçiyor. Bu elektrikli otobüsler hem Bursalıların konforlu seyahatini sağlayacak hem de etrafa ziyan vermeden işletilmiş olacak. Bursa’da bu işe öncülük eden Karsan’a teşekkür ediyorum. Yerlilik ve ulusallık değerli. Bursalı bir markayı tercih etmiş olmanız da bu manada değerli. Tekrar iyi uğurlu olsun” dedi.

Konuşmalar sonrasında Lider Alinur Aktaş, elektrikli otobüsüyle deneme sürüşü gerçekleştirdi.

Karsan CEO’su Okan Baş tarafından Lider Aktaş ve Milletvekili Mustafa Varank’a günün anısına otobüs maketi ikram etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir