BOTAŞ ‘Kapalıçarşı’ iddiasını yalanladı

Boru Çizgileri ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ), “20 milyar dolarlık ödenmemiş doğalgaz borcu olduğu” ve Kapalıçarşı’dan büyük kasalarla döviz aldığı haberlerinin gerçeği yansıtmadığını duyurdu.

Şirketten yapılan açıklamada, “mesnetsiz tezlere karşı yasal haklarını gizli tuttuğu” söz edilen açıklamada, şu sözler yer aldı: “Bahse bahis haber ve içeriklerde sav edildiği üzere BOTAŞ’ın, Kapalıçarşı’da rastgele bir döviz alım satım süreci bulunmamaktadır. Ayrıyeten Kuruluşumuzun ve rastgele bir çalışanımızın, habere husus görsellerle ilgisi yoktur. Kuruluşumuz, 2014 yılından itibaren gerekli dövizi, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ile yapılan protokol kapsamında Hazine ve Maliye Bakanlığı ve TCMB ile tam bir uyum içinde kamu bankaları ve yetkili finansal kuruluşlar aracılığıyla karşılamaktadır. Ayrıyeten gaz tedarikçilerimizden biri olan Rusya’ya, alınan doğal gaz karşılığı ödeme yapıldığı malumlarınızdır. Kelam konusu haberlerde tez edildiği üzere 20 milyar dolarlık ödenmemiş bir doğal gaz borcumuzun bulunduğu haberleri gerçeklikten uzaktır. Rusya’ya olan doğal gaz yükümlülüklerimiz yapılan muahedeler doğrultusunda vaktinde yerine getirilmektedir.”

Esnaf, Kapalıçarşı ile bankacılık bölümü ortasındaki döviz kuru farkı yüzde 5’i geçtiği için BOTAŞ’ın da ortalarında olduğu büyük şirketlerin kendilerinden döviz aldığını sav etmişti. Kapalıçarşı’da kasalarla döviz taşınması da kameralara yansımıştı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir